Akıllı Bıdık Google

Google, Google+’yı devreye alması ile başlayan süreçte birçok yenilik gerçekleştirdi. Tabi ki Google daha önceden de yenilikler yapıyordu, asla statik bir şirket olmadı Google. Ama son zamanlardaki bu değişiklikler direk son kullanıcıyı yani bizleri etkilemesi sebebiyle Google’ın eski güncelleştirmelerinden çok daha fazla bahsediliyor.

Google son hamlesini “Knowledge Graph” adı verilen yeni arama motoru teknolojisiyle duyurdu. Peki Google’ın arama motoruna eklenecek bu özellik bize neler sağlayacak? Öncelikle Google’ın bu özellikle bizi daha yakından anlama/tanıma yeteneğine sahip olacağını söylemem gerekiyor. İma ettiğimiz ya da incelemek istediğimiz şeyleri Google biz söylemeden önümüze getirecek. Bir nevi Google, leb demeden leblebiyi anlayacak ya da size “Leblebi mi demek istediniz, yoksa Leb-i Derya mı?” diye soracak ve verdiğiniz cevaba göre hemen filtreleme yapacak. Şu an elimizde Google’ın resmi blogundan verilen bir örnek var:

Bu örnekte Taj Mahal hakkında bir arama yapılmış. Fakat siz hangi Taj Mahal için bakmıştınız? Bir müzisyen olan Taj Mahal mi, yoksa saray olan Taj Mahal mi? İşte Google bunu size soracak ve siz daha spesifik ve doğru sonuçlara ulaşacaksınız. Bilgi kirliliği olarak adlandırılan Internet’in Google sayesinde belki biraz temizleneceğini söyleyebiliriz.

Tabi ki Knowledge Graph bu kadar basit bir teknoloji değil. Google bu yeni teknoloji ile tam olarak bir Wikipedia şeklinde çalışmasa da Wikipedia’ya benzeyen bir sistem oluşturuyor. Bu sistemde örneğin Marie Curie ile ilgili bir arama yaparsanız sağ tarafta Marie Curie hakkında özet bilgilere ulaşacaksınız, hem de herhangi bir siteye tıklamadan. Google Ansiklopedisi! Kulağa hoş geliyor gibi. Aşağıdaki resimde Van Gogh için yapılmış bir aramanın sonucunu görebilirsiniz.

Bu konuda üzücü olansa çoğu yeni Google ürünü gibi bu teknolojinin de şimdilik sadece Amerika’da kullanılabiliyor olması. Verilen bilgiye göre yakın zamanda mobil cihazlar için entegrasyon yapılacak. Her zaman olduğu gibi bir video da yayınladı Google. Google videoları sade ve anlaşılır bir yapıda olduğu için izlemenizi tavsiye ederim. Bu teknolojinin arkasındaki mantığı rahatça anlayabilirsiniz. İyi seyirler!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s