5 Centimeters per Second | Film

Türkçe adı Saniyede 5 Cm, orijinal adı Byōsoku Go Senchimētoru olan bu anime-film ilk kez 2007 yılında Tokyo’da gösterime girmiş. Film, toplamları 1 saat süren 3 hikâyeden oluşuyor. Bu hikâyeler aslında birbirinden farklı hikâyeler değil, birbirlerine bağlı art arda gelen hikâyeler. Filmimizin ilki ana kahraman olmak üzere şu 3 kahramanı var: Takaki Tōno, Akari Shinohara, Kanae Sumida. Takaki aslında bizim Türk filmlerindeki temiz kalpli aşık adama benziyor. Kaderine boyun eğmek istemeyen, tamamen temiz bir aşka sahip olan ama hiçbir şey yapamayan karakter…

İlk bölüm Ōkashō adını taşıyor. Türkçe Kiraz Ağacı anlamına gelen bu ilk bölümde filmimizin ana kahramanı Takaki’nin Akari’den ayrılışı anlatılıyor. Filmin her anında arka planda müzik devam ediyor. Bu da filmin içine girmenize sebep oluyor, sanki Takaki karşınıza geçmiş de tüm bunları anlatıyormuş gibi. Takaki ile Akari’nin birbirlerini sevdiğini söylemek gerek. Takaki, Akari taşındığı için onu uzun süre göremiyor. Bununla beraber devamlı olarak mektuplaşıyorlar. Takakinin ailesi sebebiyle taşınması gerektiği bir sırada, son bir kez daha Akari’yi görmek için Takaki trenle Akari’nin yanına gidiyor.

İkinci bölümde Takaki artık lise son sınıfa gidiyordur. Kanae adındaki bir genç kız ona sırılsıklam âşıktır. Takaki ile zaman geçirmeye çabalamakta, birlikte eve gidebilmek için uzun zaman boyunca okul çıkışlarında onu beklemektedir. Fakat bizim Takaki’nin gözü onu görmemekte çok ısrarcıdır. Bir gün Kanae, Takaki’ye açılmaya karar verir. Peki ne olur dersiniz? Hadi söylemeyeyim de merak edin. 🙂 Bu sırada çok müthiş bir roket sahnesi olduğunu da belirteyim.

Son bölümde ise Takaki koca bir adam olmuş, bilgisayar programcılığı yapıyordur. Güzel kızımız Akari ise evlenmeye hazırlanıyordur. Takaki hâlâ Akari’yi düşünmektedir. Takaki işini bırakır. Hem Akari hem de Takaki aynı anda geçmişlerine dair bir düş kurarlar. Ve işte tam bu sırada bir müzik girer. Ardından siz de bu aşk hikâyesinin niye böyle bittiğini sorgular durursunuz, arkada müzik çalar ve gözleriniz hâlâ o muhteşem görüntülere takılı kalmıştır.

Bana sorarsanız senaryosu çok iyi diyemem. Yani ahım şahım bir senaryo yok ortada.  Fakat malumdur ki görmeyen insanların diğer duyuları daha çok gelişir, işte buna benzer şekilde senaryonun çok süper olmayışı senaryonun işlenişini muhteşem kılmış. Senaryodan ziyade siz müzik ve gölge/ışık oyunları ile kendinizi kaybediyorsunuz. Güneşin batışı ve roket sahnelerinde ışık o kadar güzel kullanılmış ki o dünyanın içine girmek istiyorsunuz, neden böyle bir dünyada yaşamıyoruz diye kendinize soruyorsunuz. Siz bu ışık oyunlarına takılırken müzik alttan alta duygularınızı okşuyor, sizi hüzünlü sona hazırlıyor. Zaten klip girince de kayış kopuyor. Tavsiyem hemen alt taraftan izlemenizdir. Buyrun size 5 Centimeters per Second:

Reklamlar

One thought on “5 Centimeters per Second | Film

  1. Onlarca anime/anime-film izledim fakat bunun kadar güzel çizimleri ve konusu olan bir anime tanımadım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s